Ostrzeżenie przed oszustwami metodą „na policjanta”
Nadal ostrzegamy przed oszustami stosującymi metodę „na policjanta”. W piątek w powiecie ostrowieckim przestępcy oszukali 81-letnią kobietę z Ostrowca Świętokrzyskiego, która przekazała fałszywemu policjantowi około 300 000 złotych.
W piątek po południu do 81-latki zadzwoniła kobieta, która przedstawiła się jako funkcjonariuszka policji. Poinformowała ją, że jej syn miał wypadek, a potrzebna jest natychmiastowa płatność, by mógł wrócić do domu. Aby to uwiarygodnić, słuchawkę przejął mężczyzna podający się za prokuratora, który potwierdził tę informację. Po krótkim czasie pod drzwi mieszkania przyszedł młody mężczyzna, który według dzwoniących miał być dobrym kolegą syna. W efekcie, zmanipulowana seniorka spakowała wszystkie posiadane pieniądze w kwocie około 300 000 złotych do reklamówki i przekazała je obcemu mężczyźnie.
Jak uniknąć oszustwa:
Przede wszystkim należy zachować ostrożność. Jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny, funkcjonariusza policji lub innego urzędnika i prosi o pieniądze, nie podejmujmy pochopnych decyzji. Nie informujmy nikogo o kwotach, które posiadamy w domu lub na koncie.
Warto skontaktować się z członkiem rodziny i upewnić się, czy osoba prosząca o pomoc rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że rozsądne zachowanie nie spotka się z negatywną reakcją. Nie dajmy się wciągnąć w presję czasu wywieraną przez oszustów.
Funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych sprawach telefonicznie i nie proszą o przekazanie pieniędzy.
Jeśli podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustwem, zakończmy rozmowę. W razie wątpliwości warto porozmawiać o podejrzanym telefonie z bliskimi lub skontaktować się z numerem alarmowym.