Policjanci z ostrowieckiej komendy zatrzymali 42-letniego mężczyznę poszukiwanego przez wymiar sprawiedliwości. Mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego był na liście poszukiwanych na podstawie nakazu wydanego przez miejscowy sąd. Dłużnik alimentacyjny spędzi 90 dni w zakładzie karnym za niepłacenie alimentów.

Wczoraj, około godziny 18:45 na osiedlu Pułanki, funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego dokonali zatrzymania mężczyzny. Dłużnik był poszukiwany na podstawie nakazu doprowadzenia wydanego przez Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Z powodu naruszenia obowiązku alimentacyjnego, mężczyzna otrzymał karę 90 dni pozbawienia wolności.

Obecny przepis w kodeksie karnym, artykuł 209 §1, stanowi, że „Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem lub inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości wynosi co najmniej równowartość trzech świadczeń okresowych lub opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej trzy miesiące, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.”

W przypadku, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów naraża uprawnionego na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, kara może wynosić nawet dwa lata. Sprawca może uniknąć kary, jeśli uiści wszystkie zaległe alimenty w ciągu 30 dni od pierwszego przesłuchania, co skutkuje umorzeniem postępowania.

Źródło (tekst i zdjęcia):