Apel do motocyklistów o ostrożność

Wraz z nadejściem sezonu motocyklowego na drogach wzrasta liczba jednośladów. W związku z tym zwracamy się do motocyklistów o rozwagę, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz dostosowanie prędkości do panujących warunków. Chwila nieuwagi, nadmierna prędkość czy brawura mogą prowadzić do tragicznych wypadków.

Motocykliści są jednymi z najbardziej narażonych uczestników ruchu drogowego. W przeciwieństwie do kierowców samochodów, nie mają ochrony w postaci karoserii, pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Dlatego tak istotne jest noszenie odpowiednich kasków, odzieży ochronnej oraz zachowanie szczególnej ostrożności podczas manewrów wyprzedzania i omijania.

Apelujemy także o szczególną ostrożność w rejonach leśnych, pól i łąk, gdzie mogą pojawić się dzikie zwierzęta, zwłaszcza młode sarny, jelenie czy dziki. Wiosną i latem te zwierzęta są bardzo aktywne, a młode często przemieszczają się z matkami w pobliżu dróg. Zderzenie motocykla z dzikim zwierzęciem może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych dla kierującego.

Przypominamy również o konieczności:

  • nieprzekraczania dozwolonej prędkości,
  • zachowywania bezpiecznego odstępu od innych pojazdów,
  • sygnalizowania wykonywanych manewrów,
  • stosowania zasady ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu,
  • nigdy nie wsiadania za kierownicę po spożyciu alkoholu lub innych środków działających podobnie.

Pamiętajmy — bezpieczeństwo na drodze to odpowiedzialność każdego uczestnika ruchu. Rozwaga i wyobraźnia mogą uratować życie.

Źródło (tekst i zdjęcia):